SanalForum-Tr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SanalForum-Tr

Herkezin Mutlu Olduğu Yer

AnasayfaPortalLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Barış Manço

2 posters
YazarMesaj
ßeLa
Süper Moderator
Süper Moderator
ßeLa

Barış Manço Empty
MesajKonu: Barış Manço   Barış Manço Icon_minitimeCuma Mart 28, 2008 10:43 pm

BARIŞ MANÇO

Mehmet Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. 3 kardeşi vardır. Annesi Rikkat Hanım, Türk Sanat Müziği sanatçısıydı. Aileden gelen yeteneğiyle ortaokul öğrenimi aldığı yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı. Küçüklüğünde kendi kendine gitar çalmaya başlamış olan Barış Manço annesinden piyano dersleri alarak tekniğini ve müzik bilgisini geliştirdi.Liseye Galatasaray Lisesi’nde başladı.

Müziğe Galatasaray Lisesi’nde başlayan Barış Manço arkadaşlarıyla birlikte iki grup kurdu. Kurduğu ilk grubun adı “Kafadarlar”, ikincisi ise “Harmoniler”di. Daha sonra Şişli Terakki Lisesi’ne geçiş yaptı.

Liseden sonra Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1963 - 1971 yılları arasında resim, grafik ve iç mimari okudu. Bu okuldan birincilikle mezun olup altın madalya aldı. Belçika’da “Les Mistigris” adında bir grupta yer aldı. “Les Mistigris”le beraber iki yıl içerisinde Paris Olympia’da konser verdi. 1964 yılında Paris’te iki 45’lik plak çıkardı.

1967'de Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile birlikte “Kaygısızlar” adıyla bir grup kurdu. Aranjman şarkılara tepki göstererek Anadolu’dan beslenen pop folk tarzında müzik yapmaya başladı. bundan sonra yaptığı albümler ve tv programlarıyla sayısız ödül aldı.evli ve 2 çocuk babası olan barış manço 1 şubat 1999 tarihinde vefat etti.

Barış Manço Bmanco2
ShatRaTa
Moderator
Moderator
ShatRaTa

Barış Manço Empty
MesajKonu: Geri: Barış Manço   Barış Manço Icon_minitimeÇarş. Nis. 02, 2008 1:37 pm

bu adamıda çok sewiyorum ya keşke görebilseydim.. Sad
ßeLa
Süper Moderator
Süper Moderator
ßeLa

Barış Manço Empty
MesajKonu: Geri: Barış Manço   Barış Manço Icon_minitimeCuma Nis. 04, 2008 2:59 pm

ben şarkılarını çok beğeniriyorum bilmiyordum ama ''7'den 75'e'' adlı programı varmış. Suspect Suspect
ShatRaTa
Moderator
Moderator
ShatRaTa

Barış Manço Empty
MesajKonu: Geri: Barış Manço   Barış Manço Icon_minitimeCuma Nis. 04, 2008 4:45 pm

ewt warmış bnde duymuştumm.. Suspect

Barış Manço
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-